Výše a podmínky starobního důchodu se mění každou chvílí. Lehko tak ztrácíme orientaci a ztrácíme v jeho pravidlech přehled. Proto se v tomto článku zaměříme na všechny důležité informace právě o starobním důchodu, ale nevynecháme ani předdůchod a předčasný důchod.

Kdo má nárok na starobní důchod?

K tomu, abyste získali a měli nárok na starobní důchod potřebujete dvě věci. Musíte dosáhnout důchodového věku a mít potřebnou dobu důchodového pojištění. Minimální potřebná doba tohoto pojištění je 35 let. Přesnější údaj sedící přímo na vaši osobu lze vypočítat na některé z důchodových kalkulaček, které jsou dostupné na internetu.

I když odejdete do důchodu je možné dále pracovat a pobírat tak zároveň důchod i mzdu. Je k tomu ale zapotřebí mít se zaměstnavatelem uzavřenu smlouvu na dobu určitou, nejdéle to lze na jeden rok. Po uplynutí této lhůty je třeba uzavřít smlouvu novou.

Pokud jste v předčasném důchodu, ale ještě jste nedosáhli důchodového věku, pracovat nemůžete, jinak vám důchod nebude vyplácen.

Jak se starobní důchod počítá?

Pokud si nechcete trápit mozkové buňky, můžete k vypočítání výše důchodu, který vám bude přiznán, použít důchodovou kalkulačku, kterých se na internetu nachází spousta. Do této kalkulačky zadáte své pohlaví, počet dětí, datum narození, datum vzniku pojištění a hrubý měsíční příjem. Kalkulačka pak již vše vypočítá za pár sekund sama.

Samotný způsob počítání starobního důchodu se může zdát velmi složitý. Pro nějaký obecný přehled a poznání toho, jak to asi zhruba funguje stačí pochopit pouze zjednodušenou verzi.

Při počítání starobního důchodu budeme pracovat se dvěma pojmy. Procentní výměrou a základní výměrou. Procentní výměra činí 1,5 % z výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění získané do vzniku nároku na důchod. Minimální výše procentní výměry je stanovená zákonem a je to 770 Kč. Základní výměra je fixní částka stejná pro všechny důchody.

Pokud jste penzista, ale máte příjmy, ať už ze zaměstnání, podnikání či pronájmu přesáhnou hranici trojnásobku průměrné měsíční mzdy, důchod i příjem se vám začnou danit.

Jak požádat o starobní důchod?

Požádat o starobní důchod můžete na Okresní správě sociálního zabezpečení, pod kterou spadá vaše trvalé bydliště. Odtud žádost putuje na Českou správu sociálního zabezpečení.

Při podávání žádosti o starobní důchod, musíte mít tyto dokumenty:

  • občanský průkaz
  • cizinci musí mít pas či povolení k pobytu
  • doklady o době studia či učení, i pokud jste ho nedokončili
  • doklad o době případné vojenské služby
  • doklady, které prokazují výchovu dětí či péči o děti
  • doklady prokazující zaměstnání v cizině
  • doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách (např. doba evidence u úřadu práce, doba péče o osobu závislou na péči jiné osoby aj.), které nejsou uvedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění
  • Pokud chcete, aby vám byl důchod vyplácen na účet je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu nebo Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet manžela (manželky) v České republice.

Předdůchod

Předdůchod je možnost, jak odejít do penze o celých 5 let dříve. Díky předdůchodu také nepřijdete o část důchodu a neplatíte zdravotní pojištění.

Využít ho, se všemi výhodami, mohou ti, kteří mají ve třetím pilíři důchodového systému našetřenou potřebnou částku.

Bez části výhod je dostupný i těm, kterým zbývá pět a méně let do dosažení důchodového věku. A ani není potřeba mít tolik našetřeno.

Využití předdůchodu není podmíněno počtem odpracovaných let.,

Abyste tedy mohli předdůchod využít, musíte mít ve třetím pilíři důchodového systému našetřeno. Měsíčně vyplácená částka je totiž z vašich úspor a musí dosahovat nejméně 30 % průměrné mzdy.

Předčasný důchod

Na předčasný starobní důchod má nárok člověk, který získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl věku stanoveného zákonem.

Je ovšem trvale zkrácený. Při dosažení důchodového věku se jeho výše již nepřepočítává.